سموم POPs چیست ؟

انسانها اگرچه از رشد تكنولوژي سود مي برند اما ضررهاي ناشي از آن را نيز تحمل مي كند. بهترین مثال برای این ضرر و سود دوطرفه را در جنگ جهاني دوم شاهد بودیم. در اين دوران هزاران نفر بر اثر ابتلا به بيماري مالاريا جان مي باختند و هر روز بر تعداد قربانيان اضافه می شد. سم د.د.ت اين بيماري را ريشه كن كرد. و با کمک آن جان هزاران هزاران نفر نجات یافت. سم د.د.ت كاربردهاي فراوان داشت كه مي توان به مصارف عمده اش در كشاورزي اشاره كرد؛ اما مضرات بسیار زیادی هم داشت.
سم د.د.ت یک نمونه بارز از سموم POPs به شمار می آید.

سموم (Persistent Organic Pollutant (POPs یا همان آلاینده های آلی پایدار به مجموعه ای از مواد شیمیایی گفته می شود که به مدت طولانی در طبیعت باقی می ماند (تقریبا تجزیه ناپذیر) و در صورت ورود به چرخه ی غذایی موجودات زنده و بافت سلولی زنده می تواند باعث بروز مشکلات جدی و آسیب های جبران ناپذیر به موجودات زنده مخصوصا انسان شود.
همانطور که اشاره شد طول عمر این مواد بسیار زیاد است و عملا در طبیعت تجزیه ناپذیر می باشند و به راحتی می توانند از طریق آب های آزاد و هوا منتقل شوند و در نتیجه منجر به آلودگی محیط زیست می شوند.
از عوارض سموم POPs یا همان آلاینده های آلی پایدار می توان به بروز سرطان، عوارض شدید پوستی و تنفسی و ... اشاره کرد.
آفت کش های د.د.ت، آفت کش های کلره، بی فنیل پلی کلراین (PCB)، آلدرین، دیوکسین ، آندرین، میرکس، توکسافن و ... برخی از مهمترین سموم POPs به حساب می آیند.

بازدید: 3190

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

تماس با ما


No. 1 / Koosha St. / Dr Shariati Ave. / Tehran / Iran


Tel: +98 (21) 22924082-6     +98 (21) 22272633     +98 (21) 22913559
Fax: +98 (21) 22260075                              email: info@envirorsa.com

 

تمامی حقوق سایت متعلق به شرکت روژان صنعت البرز می باشد . | طراحی سایت و سئو : وب نگاران پارسه