پسماند و پسماند خطرناک چیست؟

پسماند به مواد زایدی گفته می شود که به طور مستقیم یا غیر مستقیم از فعالیت انسان به وجود می آید و می تواند در هر سه حالت جامد، مایع و گاز (جامدات و سیالات) وجود داشته باشد. 
با افزایش رفاه جوامع بشری، پسماندهای حاصل از فعالیت های صنعتی، غیر صنعتی و خانگی نیز افزایش می یابد. در صورتی که این پسماندها به درستی مدیریت نشوند می توانند صدمات جبران ناپذیری به سلامت انسان و محیط زیست وارد کنند.

مدیریت پسماندهای عادی بر عهده شهرداری ها می باشد و عموما به روش دفع در مناطق حومه شهر و سوزاندن از بین می روند؛ اما بسیاری از این پسماندها را نمی توان به روش های عادی مدیریت کرد که اصطلاحاً به آنها پسماندهای خطرناک یا پسماندهای ویژه گفته می شود. پسماندهای ویژه یا پسماندهای خطرناک موادی هستند که حداقل یک یا چند خاصیت خطرناک داشته باشند.

برخی از خواص خطرناک:
مواد منفجره
مواد بیماری زا
انواع سموم
روغن آسکارل
مواد خورنده
مواد قابل اشتعال
پسماندهای بیمارستانی، پزشکی و عمومی

پسماندهای ویژه یا خطرناک به طور عمده از صنایع شیمیایی و صنایع وابسته به وجود می آیند و امحاء پسماندهای ویژه نیاز به مدیریت خاص و ویژه دارد.
هم اکنون در دنیا روش های مختلفی برای مدیریت انواع پسماندهای ویژه وجود دارد از جمله استفاده از زباله سوزهای ویژه، انواع روش های خنثی سازی پسماندها و ... که بر اساس نوع و شرایط پسماند، از یهترین روش استفاده می شود.

بازدید: 7675

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

تماس با ما


No. 1 / Koosha St. / Dr Shariati Ave. / Tehran / Iran


Tel: +98 (21) 22924082-6     +98 (21) 22272633     +98 (21) 22913559
Fax: +98 (21) 22260075                              email: info@envirorsa.com

 

تمامی حقوق سایت متعلق به شرکت روژان صنعت البرز می باشد . | طراحی سایت و سئو : وب نگاران پارسه